ΔΕΝ αφήνουν το Βορειότερο Σχολείο της χώρας με πέντε μεταλαμπαδευτές της γνώσης, επειδή σε μία τάξη υπάρχουν τρεις μαθητές.

thrakinea και tomadakis.blogspot.com
Follow thrakinea on Twitter

Παρασκευή 5 Νοεμβρίου 2010

απολλων καλαμαριας - εθνικος 3-2

Μεγάλη ευκαιρία να φύγει με μια σπουδαία νίκη από την έδρα της σκληροτράχηλης Καλαμαριάς έχασε ο Εθνικός. Η ομάδα της Αλεξανδρούπολης με κεκτημένη ταχύτητα από τον θρίαμβο επί του Ολυμπιακού, προηγήθηκε με 2-0 σετ, έφτασε σε ματς μπολ στο 4ο, αφού ο Απόλλωνας είχε μειώσει αλλά υπέκυψε τελικά με 3-2 σετ στο τάι μπρέικ.

Οι Εβρίτες είχαν πολύ καλή απόδοση σα δυο πρώτα σετ. Ιδιαίτερα στο πρώτο κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους 21-17. Στο τρίτο σαν να χαλάρωσαν δίνοντας την ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν αλλά στο τέταρτο και κρισιμότερο σετ, έχασαν την νίκη και τους τρεις βαθμούς μέσα από τα έρια τους. Αν και για να ακριβολογούμε, έβαλε και η διαιτησία και το δικό της χεράκι.

Ο Εθνικός είχε προβάδισμα με 23-20 κι εκεί γύρισαν τα πάντα ανάποδα.Ο Κουμεντάκης έκανε επίθεση κερδίζοντας μπλοκ άουτ αλλά προς έκπληξη όλων οι διαιτητές έδωσαν άουτ. Ο νεαρός αθλητής των Εβριτών διαμαρτυρήθηκε στον δεύτερο διαιτητή (Καραμπαλάση) και δέχτηκε την κίτρινη κάρτα. Το σκορ έγινε 22-23, ο Απόλλωνας εκμεταλλεύτηκε την ευκαιρία και παρότι ο Εθνικός είχε και ματς μπολ στο 26-25 οι «Πόντοι» έφτασαν στη νίκη με 15-13.

Σε δηλώσεις του ο προπονητής του Εθνικού Γιάννης Ανδρεάδης τα εξέφρασε τα παράπονά του για τη διαιτησία. «Είμαι στεναχωρημένος γιατί. δεν πήραμε ότι αξίζαμε κι αυτό ήταν η νίκη. Η διαιτησία ήταν πολύ κακή και κυρίως άδικη στη φάση του Κουμεντάκη. Ο Γεωργιάδης έδειξε αβίαστα την κίτρινη κάρτα και από εκεί και πέρα η ομάδα μου εκνευρίστηκε. Φτάσαμε μια αναπνοή από τη νίκη. Μετά η Καλαμαριά πίστεψε στη νίκη και την κατέκτησε παλικαρίσια».

Ο προπονητής του Απόλλων Χρήστος Πάτρας είπε: «Έπρεπε να κερδίσουμε 3-0 ή, να χάσουμε 3-1 σετ. Ηταν σκληρή αλλά δικαιολογημένη η κάρτα στον Κουμεντάκη. Εγινε καλός αγώνας και είμαι ευχαριστημένος από την αγωνιστικότητα των παικτών μου μετά το 3ο σετ. Δεν έχουμε δικαιολογία για το 1ο σετ που το χάσαμε από 22-18. Μου άρεσε ο Εθνικός. Και οι δύο ομάδες έχουν πολλά νέα παιδιά και παίζουν σε υψηλό επίπεδο. ΣΕ υψηλό επίπεδο παίζουν και οι Σιδηρόπουλος, Μποζίδης που είναι της παλιάς φρουράς. Μπράβο και στις δύο ομάδες».

Τα σετ: 23-25, 19-25, 25-15, 28-26, 15-13
Απόλλων Καλαμαριάς (Πάτρας): Άλεξιτς 9 (5/12 επ., 4 μπλοκ), Χατζηηλιάδης 13 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ. - 44% άριστες), Παπαϊακώβου 14 (11/16 επ., 2 μπλοκ, 1 άσο), Παπαδημητρίου 19 (17/34 επ., 1 μπλοκ, 65% υπ. 47% άριστες), Μποζίδης 5 (3/4 επ., 1 μπλοκ), Γκεοργκίεφ 26 (22/40 επ., 4 μπλοκ), Καραγιάννης -λ (56% υπ. - 39% άριστες)/ Ντραγκίεφ 1, Γκιτζέκος, Βαρθολομαίος.
Εθνικός Αλεξανδρούπολης (Ανδρεάδης): Ράιτς 27(23/43 επ., 3 μπλοκ), Κουμεντάκης 16 (12/23 επ., 3 μπλοκ, 1 άσο, 79% υπ. - 54% άριστες), Σιδηρόπουλος, Γραμματικάκης 8 (5/9 επ., 3 μπλοκ), Τέσιτς 7 (3/12 επ., 4 μπλοκ), Αλ Ναμπχάν 22 (18/36 επ., 4 μπλοκ, 4 άσοι 67% υπ. - 56% άριστες), Κωνσταντινίδης -λ 71% υπ. - 37% άριστες) / Δαλακούρας Α. 1, Γεωργιάδης

Αποτελέσματα 3ης αγωνιστικής (3/11):
Απόλλων Καλαμαριάς - Εθνικός Αλεξανδρούπολης 3-2 (23-25, 19-25, 25-15, 28-26, 15-13)
ΕΑ Πατρών - ΠΑΟΚ 1-3 (25-23, 27-29, 21-25, 27-29)
Αρης - Παναθηναϊκός 1-3 (23-25, 25-20, 21-25, 19-25)
Επίκουρος ISS - Πανελλήνιος ΓΣ 3-1 (25-22, 25-27, 25-16, 25-16)
ΑΟ Κηφισιάς - ΓΣ Λαμία 0-3 (21-25, 16-25, 16-25)

ΠΕΜΠΤΗ (4/11): Ρέντη, 19.00 (Novasports 3): Ολυμπιακός - Ηρακλής (Ράπτης, Γεροθόδωρος), ο αγώνας θα διεξαχθεί χωρίς θεατές